Od 18. září 2017 jednou za čtrnáct dní v pondělí od 18:00 ve Winternitzově vile.
Dvousemestrální cyklus dvaadvaceti přednášek z historie umění od pravěku po 19. století. Cena celého cyklu dvaadvaceti přednášek je 3960,- Kč, cena za jeden semestr jedenácti přednášek je 2200,- Kč. Možno zakoupit i samostatnou přednášku - cena vybrané samostatné přednášky z cyklu bude 250,- Kč.
Zájemci mohou absolvovat celý dvousemestrální kurz, jeden semestr nebo navštívit vybrané přednášky z cyklu, jejichž prodej budeme vypisovat aktuálně a lze je koupit také na pokladně Winternitzovy vily.
Posluchači se seznámí s kompletní historií umění od pravěku po 19. století a v příštím školním roce i s uměním 20. století. Zahrnuto je světové umění (se zaměřením na Evropu a ve dvacátém století rovněž na umění Spojených států amerických), a české umění. Výklad bude doprovázet bohatý obrazový materiál a dobové hudební ukázky.
Kurzy vedou zkušené lektorky, absolventky oboru dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy:
- Mgr. Maria Černá Pivovarová (lektorka Národní galerie), vede maturitní seminář z dějin umění na Gymnáziu Na Pražačce, přednáší dějiny umění pro kurzy průvodců Prahou pořádané Pražskou informační službou, studuje na doktorském programu - obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy)
- Mgr. Kristýna Jirátová (působí jako kurátorka a produkční výstav v prostoru DEPO2015 v Plzni a v různých pražských galeriích, je průvodkyní po Praze pro frankofonní návštěvníky, studuje na doktorském programu - obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy)
- PhDr. Eliška Zlatohlávková Ph.D. (zabývá se především uměním na dvoře Rudolfa II., v současné době působí na Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK a externě na Katedře zahradní a krajinné architektury FAPPZ ČZU)
Absolvent kurzu získá všeobecný přehled o kontinuitě umění, o nejdůležitějších epochách, stylech i jednotlivých osobnostech, kurz může rovněž sloužit jako příprava na vysokoškolské přijímací zkoušky týkající se historie umění.
OSNOVA PŘEDNÁŠEK
Od jeskynních maleb na práh moderního umění
1. semestr
1. (18.9.2017) Co je to umění aneb jak to všechno začalo v pravěku (Maria Černá Pivovarová)
2. (2.10.2017) Umění jako oslava panovníka (umění Egypta, Mezopotámie a jeho vliv na umění totalitních režimů) (Kristýna Jirátová)
3. (16.10.2017) Ideál krásy a harmonie (krétské a mykénské umění, starověké Řecko) (Maria Černá Pivovarová)
4. (30.10.2017) Síla, která si podmanila svět (umění starověkého Říma) (Eliška Zlatohlávková)
5. (13.11.2017) Já jsem cesta, pravda a život (raně křesťanské umění, předrománské a románské umění v Evropě a v Čechách) (Eliška Zlatohlávková)
6. (27.11.2017) Vzhůru do oblak (gotická architektura, malířství a sochařství ve Francii, Německu, Itálii a Anglii) (Kristýna Jirátová)
7. (11.12.2017) Poklady v srdci Evropy (česká gotická architektura, malířství a sochařství) (Maria Černá Pivovarová)
8. (8.1.2018) Člověk jako měřítko všeho (raná renesance - Filippo Bruneleschi, Leon Battista Alberti, Donatello, Masaccio, Fra Angelico, Paolo Ucello, Piero della Francesca, Andrea Mantegna, Sandro Boticelli) (Maria Černá Pivovarová)
9. (22.1.2018) Ať žije barva! (benátská renesance - Giovanni Bellini, Giorgione, Tizian Vecellio, Tintoretto, Andrea Palladio, Veronese) (Eliška Zlatohlávková)
10. (29.1.2018) Vše, čeho se dotknul, se proměnilo ve věčnou krásu… (Leonardo da Vinci) (Maria Černá Pivovarová)
11. (5.2.2018) Síla a něha (Michelangelo Buonarroti a Raffael Santi) (Kristýna Jirátová)
2. semestr
12. (19.2.2018) Magie detailu (malířství severní a střední Evropy 15. a 16. století - Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel starší) (Maria Černá Pivovarová)
13. (5.3.2018) Drsný sever (německá renesance - Matthias Grünewald, Albrecht Dürer, Lucas Cranach starší, Hans Holbein mladší) (Eliška Zlatohlávková)
14. (19.3.2018) Umění jako kuriozita (manýrismus - Correggio, Parmigianino, El Greco, Jacopo Tintoretto, Agnolo Bronzino, umění na dvoře Rudolfa II. - Giusepe Arcimboldo, Bartolomeus Spranger, Hans von Aachen, Adrian de Vries) (Eliška Zlatohlávková)
15. (9.4.2018) Velkolepé divadlo i klasická střídmost (barokní umění v Itálii - Gian Lorenzo Bernini, Francesco Borromini, Guarino Guarini, Caravaggio, Annibale Caracci a ve Francii - Jules Hardouin-Mansart, Nicolas Poussin, Georges de la Tour) (Maria Černá Pivovarová)
16. (23.4.2018) Tak trochu jiné baroko (barokní malířství ve Španělsku - Diego Velázquez, Francisco Zurbarán, Vlámsku - Petrus Paulus Rubens, Antoon van Dyck a Holandsku - Rembrandt van Rijn, Frans Hals, Jan Vermeer van Delft) (Maria Černá Pivovarová)
17. (7.5.2018) Dynamika i realismus (barokní architektura, malířství a sochařství v Čechách - Carlo Lurago, Francesco Caratti, Jean Baptiste Mathey, Kryštof Dientzenhofer, Kilián Ignác Dientzenhofer, Jan Blažej Santini-Aichel, Ferdinand Maxmilián Brokof, Matyáš Bernard Braun, Karel Škréta, Michal Leopold Willman, Jan Kryštof Liška, Jan Kupecký, Petr Brandl,Václav Vavřinec Reiner) (Eliška Zlatohlávková)
18. (21.5.2018) Rozum a cit (klasicismus - Jacques Louis David, Jean Auguste Dominique Ingres, Francisco Goya y Lucientes a romantismus - William Blake, William Turner, John Constable, Caspar David Friedrich, Theodore Géricault, Eugene Delacroix, Camille Corot) (Kristýna Jirátová)
19. (4.6.2018) Maluji jen to, co můžu vidět. Nikdy jsem neviděl anděla, proto ho nemůžu ani namalovat (realismus - Jean Francois Millet a Barbizonská škola, Gustav Courbet a impresionismus - Éduard Manet, Camille Pissaro, Claude Monet, Auguste Renoir, Alfred Sisley, Edgard Degas, James McNeill Whistler, Gustav Caillebotte ) (Maria Černá Pivovarová)
20. (11.6.2018) Femme fatale v říši snů (symbolismus - Preraffaelisté, Gustav Moreau, Puvis de Chavannes, Odilon Redon, Arnold Böcklin) (Maria Černá Pivovarová) (Kristýna Jirátová)
21. (18.6.2018) Na prahu moderního umění (Paul Cézanne, Paul Gaugin, Vincent van Gogh, George Seurat, Henri de Toulouse-Lautrec, Nabisté) (Kristýna Jirátová)
22. (25.6.2018) Hledání národní identity (české umění 19. století - krajinomalba, český realismus a romantismus-Antonín Mánes, František Tkadlík, Josef Navrátil, Josef Mánes, Quido Mánes, Viktor Barvitius, Soběslav Hippolit Pinkas, Karel Purkyně, generace Národního divadla-Julius Mařák, Antonín Chitussi, Mikoláš Aleš, Josef Ženíšek, Vojtěch Hynais, Václav Brožík, Jakub Schikaneder, sochařství-Václav Levý, Josef Václav Myslbek, architektura-Josef Zítek, Josef Mocker) (Eliška Zlatohlávková)