KURZ PRO VELKÉ MILOVNÍKY UMĚNÍ - LAHŮDKY, SPECIÁLNÍ TÉMATA, TRENDY A FENOMÉNY Z DĚJIN UMĚNÍ 20. A 21. STOLETÍ.
Mgr. Maria Černá Pivovarová, PhDr. Eliška Zlatohlávková, Ph.D, Mgr. Kristýna Jirátová, Ph.D
9 lekcí probíhá každé první úterý v měsíci od 5.10.2021 v 19 hod. délka lekce 60-90 min.
Před každou přednáškou obdržíte elektronicky osnovy dané přednášky, které vám pomohou se zorientovat v tematu a slouží také jako probrané učivo. Pokud preferujete pouze online přednášky z pohodlí vašeho gauče, nebo pokud se přednášky ve vile vyprodají, nabízíme vám možnost zakoupit pouze online licenci na celý kurz. Funguje to tak, že dostanete do e-mailu přihlašovací údaje na daný kurz a společně s osnovami jej budete moci sledovatze stránek https://kurzyvevile.cz online na vašem počítači. Přednáška je pak k dispozici ještě dalších 7 dní.
Cena za kompletní balíček - Prezenční výuka (možnost fyzické přítomnosti ve vile i online přístup) - 2750 Kč.
Cena pouze za online licenci - 1750 Kč.
Kurz objednávejte zde:
Při problémech s formulářem pište na loosovavila@gmail.com. Kurz možné také zakoupit v hotovosti na pokladně vily.
PROGRAM
5.10.2021 – 1. Ilustrace – Fenomén ilustrace, ukázky z dějin ilustrace v Čechách – Adolf Born, Zdeněk Burian, Josef Čapek, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jiří Šalamoun, Jiří Trnka atd. (Máša Černá Pivovarová)
2.11.2021 – 2. Design – Průřez tím nejdůležitějším z uměleckého řemesla a designu v Čechách ve 20. století v kontextu evropské tvorby (to nejdůležitější z módy, šperku, nábytku, oděvů, průmyslového designu a užitého řemesla). Pavel Janák, Ladislav Žák, Ladislav Sutnar, Václav Král, Stanislav Lachman, Bořek Šípek, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Patri Kotas, Olgoj Chorchoj, Maxim Velčovský. (Eliška Zlatohlávková)
7.12.2021 – 3. Dekadence a ošklivost - „Milenče všeho chorého, symbole dekadence!“ Krása ošklivosti a idea dekadence v českém a evropském umění. Umělci, literáti i další proklatci od 19. století po současnost. Félicien Rops, Joris-Karl Huysmans, Karel Hlaváček, Alfred Kubin, Joel Peter Witkin, Jake a Dinos Chapman ad. (Kristýna Jirátová)
4.1.2022 – 4. Panelstory – Od pyramid k panelům. Architektura sídlišť, uskutečnění představy „moderní vesnice“ pod taktovkou typizace jako nového tvůrčího principu socialistické společnosti (vývoj panelových domů – typy G40, G57, sídliště Zelená liška, experimentální sídliště Invalidovna, koldům Litvínov, Brno Lesná). (Eliška Zlatohlávková)
1.2.2022 – 5. We Can Do It! Ženy umělkyně od renesance po současnost. S jakými podmínkami se musely ženy umělkyně v historii potýkat? Různé přístupy k otázce ženského umění, příklady umělkyň do 20.stol., změna postavení žen ve 20.stol., různé způsoby reflexe ženské otázky (Artemisia Gentileschi, Hilma af Klint, Cindy Sherman, Tracey Emin, Kiki Smith, Louis Bourgeois, Toyen, Adriana Šimotová, Eva Kmentová, Milena Dopitová, Kateřina Šedá ad.). (Máša Černá Pivovarová)
1.3.2022 – 6. BRÁNY DO NEZNÁMA: Námět dveří a bran v umění od starověku po současnost
Kam vedly dveře na starověkých náhrobcích? Proč jsou dveře na obrazech Zvěstování někdy zavřené, jindy otevřené? Co symbolizují dveře v dílech moderních umělců, jako byli Marcel Duchamp či René Magritte? A co teprve dveře v umění současném? (Kristýna Jirátová)
5.4.2022 – 7. Emilie ke mně přichází ve snu – český surrealismus, fenomén a jeden z dominantních umělecký směrů započatý v období meziválečné avantgardy zahrnující literaturu, výtvarné umění, divadlo i film (Vítězslav Nezval, Karel Teige, skupina Ra, Toyen, Jindřich Štýrský, Josef Šíma, divadlo E. F. Buriana, Jan Švankmajer). (Eliška Zlatohlávková)
3.5.2022 – 8. Zprávy z podzemí (Ruské neoficiální umění padesátých až osmdesátých let. Jaké umění vznikalo v Rusku za tvrdého totalitního režimu? V jakých podmínkách tvořili neoficiální umělci? Jaké nové umělecké formy vznikly? Jaká byla hlavní témata? A co se dělo, když Západ tyto umělce objevil? (Lianozovská škola, moskevská konceptuální škola Ilja Kabakov, Viktor Pivovarov, Erik Bulatov ad.) (Máša Černá Pivovarová)
7.6.2022 – 9. In graffiti we trust – Sketche, tagy, chromy, charaktery, piecy, trow upy… Cesta STREET ARTU z ilegality do galerií. Historie pouličního umění v USA a ČR (Taki183, Jean Michel Basquiat, Banksy, CAP: Crew Against People, Vladimir 518, TRON a další). (Kristýna Jirátová)