Back to All Events

Cyklus přednášek o architektuře - Adam Štěch


Cyklus přednášek Zahraniční architekti v českých zemích 1900 – 1939 ve Winternitzově vile se uskuteční v rámci stejnojmenné výstavy, kterou připravuje historik architektury a kurátor Adam Štěch. Zatímco bude výstava koncipována jako fotografický cyklus několika slavných, ale i méně známých architektonických realizací, které v českých zemích postavili zahraniční tvůrci, pětice přednášek představí některá nosná témata přibližující vlivy zahraniční architektury a jejích představitelů na vývoj v českých zemích.

Přednášky budou probíhat od 20 hodin on-line, nebo prezenčně přímo ve vile.

On-line licence – jedna přednáška za 210 kč – celý cyklus (5 přednášek) za 900 Kč.

Přednášku bude možné shlédnou ještě 7 dní po jejím proběhnutí. 

Vstup na přednášku přímo do vily a možnost shlédnout aktuální výstavu (pokud to bude z epidemiologického hlediska možné) – příplatek 120 kč/přednášku

OBJEDNÁVEJTE ZDE

nebo na loosovavila@gmail.com

 Program přednášek

1.   5.5.2021

Zrod nového stylu: Otto Wagner a vliv vídeňské secese na architekturu v Českých zemích. 

Jako jeden z otců moderní architektury ovlivnil architekt Otto Wagner svým působením na akademii výtvarných umění ve Vídni celou generaci předních rakouských i českých architektů, kteří rozvinuli principy secese do nových moderních forem. Přednáška představí některé české realizace Josefa Hoffmanna, Josefa Maria Olbricha a Huberta Gessnera či českých žáků Otto Wagnera Leopolda Bauera a Jana Kotěry.     

2. 19.5.2021

Od expresionismu k funkcionalismu: Dílo Bruna Paula, Hanse Richtera, Ericha Mendelsohna a dalších německých architektů v Českých zemích.   

 Německý živel byl v první polovině dvacátého století přítomný v českých zemích na všech úrovních politického, společenského a kulturního života včetně architektury. Německá architektura byla v této době značně ovlivněna nejenom ikonickou školou Bauhaus, ale také dynamickými expresionistickými formami. A právě expresionistické i funkcionalistické vlivy demonstrovali ve svých realizacích v Českých zemích také například Bruno Paul, Hans Richter nebo Erich Mendelsohn. 

3.   26.5.2021

Špička evropského modernismu v Českých zemích: Realizace i neuskutečněné vize Ludwiga Miese van der Roheho, Marta Stama, Jana Duikera a Le Corbusiera. 

 I ta nejzásadnější jména evropské moderny zasáhla během dvacátých a třicátých let do vývoje československé architektury. Díky živým kontaktům s mistry evropské scény, jejich přednáškám, ale i neuskutečněným návrhům nebo provedeným realizacím se Československo zapojilo do mezinárodní debatě o podstatě moderní architektury. Přednáška se bude zabývat nejenom ikonickými realizacemi jako je vila Tugendhat v Brně, ale také méně známými příběhy, které se nedočkaly realizace.     

4. 9.6.2021

Organická architektura třicátých let: Tvorba německých architektů Heinricha Lauterbacha a Hanse Scharouna a amerického vizionáře Franka Lloyda Wrighta a jejich vlivu na domácí organickou architekturu. 

 Některá díla známých českých architektů, jako byli bratři Šlapetové, Jaroslav Frágner, Vladimír Grégr, Ludvík Hilgert a někteří další byla ovlivněna tendencemi organické architektury z Německa nebo USA. Vliv této ve třicátých letech nové dynamické senzibility si ukážeme na práci Heinricha Lauterbacha v Jablonci nad Nisou, Lubomíra a Čestmíra Šlapetových v moravskoslezském kraji, stavbách Karla Kotase nebo chatových osadách kolem Prahy.      

5. 23.6.2021

Nikola Dobrović: Dobrodružství jugoslávského architekta u nás i na Balkáně.

Narodil se v Pécsi, studoval v Budapešti i Praze, jako architekt působil u nás i na mnoha místech balkánského poloostrova.Nikola Dobrović je jedním z mála zapomenutých zahraničních architektů neněmeckého původu, kteří se významně zapsali do podoby české architektonické kultury. V rámci přednášky si připomeneme jeho stavby v Praze, ale i v Dubrovníku nebo Bělehradě.

Later Event: May 10
Bílý obraz - audiowalk